Parodontologija je jedna od specijalističkih grana stomatologije koja se bavi lečenjem mekih (parodontne ligament i gingiva) i tvrdih (zubni cement i alveolarna kost) parodontnih tkiva koji okružuju zube i omogućuju njihovu stabilnost u zubnom luku.
Parodontna bolest poznata je još pod nazivom parodontopatija i parodontoza, a obuhvaća različite delove gingivitisa i parodontitisa. Razvoj ove bolesti započinje nakupljanjem bakterija i plaka usled loše oralne higijene te posledične akutne i hronične infekcije parodontnih tkiva. Posledica nelečene upale površinskih tkiva (gingivitis) je njeno širenje na dublja tkiva (parodontitis). Dodatni faktori koji pogoršavaju ovu bolest su: pušenje, nelečeni dijabetes, stres, trudnoća i nasleđe. Prvi znakovi ove bolesti nastaju kada jedan ili više delova parodonta ne ispunjavaju svoju funkciju.
Prvi znakovi ove bolesti su crvenilo i krvarenje zubnog mesa (gingivitis), zadah iz usta i povećana osetljivost zuba i zubnog mesa, koji se uočavaju tokom pranja zuba ili žvakanja tvrde hrane. Terapija početne upale je kiretaža džepova, kojom se eliminišu naslage (plak) i upalni sadržaj, i svakodnevna dobra oralna higijena.
Kada se bolest ne leči od samog početka, sledi napredovanje upale, uništavanje parodonta koji povezuje zubne korenove s kosti, gubitak kosti s nastankom džepova, povlačenje zubnog mesa s pojavom recesija te posledičnom klimanje zuba i njihovim gubitkom. U ovoj uznapredovanoj fazi bolesti terapija je jedna od hiruških zahvata kojima se nastoji zaustaviti dalje propadanje kosti oko zuba te njena obnova. Eliminacijom upalnih naslaga i džepova oko zuba obnovlja se parodont i učvršćuju se zubi.